Vláda prijala viacero opatrení, ktorých cieľom je zlepšiť finančnú situáciu na Slovensku. Tieto opatrenia zrejme nepotešia hlavne právnické a fyzické osoby, no je dobré, aby o týchto zmenách vedel každý, nakoľko ich je hneď niekoľko. My vám prenášame stručný prehľad tých najdôležitejších, ktoré môžu ovplyvniť aj stav vašich financií.
Čo je to daňová licencia? Vo všeobecnosti ide o minimálnu daň, ktorú musí podnikateľ, teda právnická osoba zaplatiť. Ak ste si však zaregistrovali spoločnosť v roku 2024, daň nebudete musieť platiť ani v roku 2025. Prvýkrát ju tak zaplatíte až v roku 2026. Daňovú licenciu musia zaplatiť spoločnosti s ručením obmedzením, akciové či iné obchodné spoločnosti. Minimálna daň je pritom vo výške 340 eur. Ste živnostníkom? V tom prípade máme pre vás dobrú správu! Daňová licencia sa totiž týka len právnických osôb, takže vy ako živnostník ju platiť nemusíte.
Slovensko po novom zavádza daň, ktorá zmení celý spôsob, aký poznáme pri platení. Nuž, táto zmena môže mať zásadný vplyv aj na naše peňaženky. O čo vlastne ide? Daň z finančných transakcií je poplatok, ktorý sa platí vždy pri každej platbe alebo prevode peňazí z účtu. Daň sa počíta z hodnoty platby, to znamená, že ak je suma 40 eur, daň bude 0,4 %. Výber hotovosti pritom bude zdaňovaný vo výške 0,8 %. Daň budú platiť právnické a fyzické osoby, teda podnikatelia.
Nezabúdajte: Zákon o dani z finančných transakcií má vstúpiť do platnosti od 1. januára v roku 2025, pričom sa samotná daň začne vyberať až od 1. apríla v roku 2025.
V roku 2025 majú nastať aj veľké zmeny v sadzbách dane z pridanej hodnoty. To znamená, že základná sadzba DPH sa z 20 % zvýši na 23 %. Daň na niektoré potraviny sa zníži z 10 na 5 %, pričom na ostatné potraviny a energie bude daň vo výške 19 %. Okrem iného, v súčasnosti základná sadzba dane z príjmu pre firmy je vo výške 21 %. V roku 2025 sa pre väčšie spoločnosti zvýši o jedno percento.
Od roku 2025 bude mať povinnosť registrácie za platcu dane z pridanej hodnoty každá firma, ktorá bude mať za uplynulý rok obrat viac ako 50 000 eur. Firmy budú pritom platcami DPH od januára nasledujúceho roka, v ktorom dosiahne firma tento obrat. V súčasnej dome je minimálny limit na registráciu platiteľa DPH obrat vo výške 49 790 eur.
Teraz rozhodne mnohých potešíme. Zvýšenie DPH síce nie je potešujúca správa, avšak zvýšenie minimálnej mzdy už poteší viacerých. Minimálna mesačná mzda sa totiž od 1. januára v roku 2025 zvýši na 816 eur pre prvý stupeň náročnosti práce. Okrem iného, v roku 2024 bola minimálna mesačná mzda vo výške 750 eur. Táto suma sa zvyšuje o 66 eur, teda konkrétne o 8,8 % nárast. Kto však bude mať nárok na minimálnu mzdu 816 eur? Táto zmena platí pre zamestnancov, ktorí budú pracovať na plný pracovný úväzok.
Samozrejme, vláda neustále rokuje na rôznych ďalších opatreniach, ktoré sa možno od roku 2025 zmenia. Môžu výrazne ovplyvniť podnikateľské prostredie, ale aj finančné plánovanie každého z vás. Preto nezabúdajte sledovať aktuálne dianie a dostatočne sa informovať o nových zmenách. Informácie však čerpajte len z overených zdrojov a snažte sa vyhnúť hoaxom.